Uroczystość ku czci dowódcy KWP


19 lutego 2021 r. o godz. 12.00, w 74. rocznicę zgładzenia przez komunistycznych siepaczy kapitana Stanisława Sojczyńskiego “Warszyca”, członkowie Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość uczcili pamięć dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego pod pomnikiem u zbiegu ulic Wręczyckiej i św. Rocha.

Uroczystość prowadzili przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Jacek Strączyński i prezes Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość Krzysztof Garus, modlitwę – ks. kapelan Ryszard Umański. Kwiaty i znicze złożyły delegacje częstochowskich środowisk patriotycznych.
Stanisław Sojczyński “Warszyc” był jednym z oficerów Armii Krajowej-Żołnierzy Niezłomnych, którzy po 1945 roku nie zaprzestali walki o wolną Polskę. Był założycielem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego, działającego m.in. na terenie regionu częstochowskiego. Został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, niedaleko od poświęconego mu pomnika znajdującego się u zbiegu ulic Wręczyckiej i Św. Rocha w Częstochowie, i skazany na karę śmierci po sfingowanym procesie. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 roku.