Rocznica Porozumień Sierpniowych


31 sierpnia 2021 r. w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych między strajkującymi stoczniowcami i komunistycznymi władzami PRL, co umożliwiło powstanie NSZZ “Solidarność”, w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i “Solidarności”.
Eucharystii z udziałem m.in. członków i sympatyków Związku, członków Stowarzyszeń SiN z prezesem Krzysztofem Garusem oraz Stowarzyszenia WIR przewodniczył kapelan Regionu ks. Ryszard Umański. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą “Solidarności” w Kaplicy oraz pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w al. Sienkiewicza, kapelana “Solidarności” i inicjatora Pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę.
Pod pomnikiem patrona Związku przewodniczący Jacek Strączyński przypomniał, że obok porozumień z Gdańska były jeszcze porozumienia zawierane z władzami w Szczecinie, Jastrzębiu Zdroju oraz – bodaj najważniejsze, bo przesądzające o utworzeniu jednej ogólnopolskiej organizacji związkowej – w Dąbrowie Górniczej (tzw. porozumienie katowickie).
W uroczystości wzięli udział również m.in. senator Ryszard Majer i poseł Lidia Burzyńska, delegacje Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Centralnej Szkoły PSP oraz poczty sztandarowe Regionu, Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów, organizacji związkowej Tauronu, Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR oraz Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej.